Ovocné jogurty z Mlékárny Valašské Meziříčí

Ovocné jogurty z Mlékárny Valašské Meziříčí

23. 09. 2020

Vyvážená strava by měla být na každodenním jídelníčku každého z nás, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Obzvláště pak nyní, v době, kdy se tělo připravuje na nadcházející přechod na podzimní a zimní sezonu. A tedy více než kdy jindy potřebuje dodat potřebné vitaminy a minerály. Protože čím se o sebe lépe postaráme v rámci prevence, tím odolnější budeme v případě nejrůznějších onemocnění. Mlékárna Valašské Meziříčí je známá díky lahodným smetanovým jogurtům z Valašska, které patří mezi velmi oblíbené v sortimentu mléčných produktů u nás.

Vyrábí je v deseti příchutích i variantě bílé. Neméně známé jsou však také polotučné Ovocné jogurty z Valašska, které jsou vhodnou alternativou pro ty, kteří neholdují nebo si nemohou dovolit z jakéhokoli důvodu plně smetanové jogurty. Tato alternativa odlehčených jogurtů plných kvalitního ovoce Mlékárna Valašské Meziříčí vyrábí ve třech příchutích jahoda, meruňka a višeň.

 

„Ovocný jogurt z Valašska vyrábíme ve třech příchutích, a to jahoda, meruňka a višeň. Díky spojení lahodného jogurtu a ovocné složky na dně kelímku si báječně pochutnáte," říká Radka Benešová Marketing manager Mlékárny Valašské Meziříčí. „Tento jogurt má ovocnou složku na dně kelímku a záleží na každém, zda si jogurt vychutná zamíchaný nebo jí odděleně po částech, nejprve smetanu a pak ovoce ze dna kelímku, anebo si dávkuje porci ovoce postupně, podle vlastní chuti," dodává Radka Benešová.

Ovocné jogurty z Valašska                                                                                          

Jogurt s menším obsahem tuku je oblíbený svou lehkostí. Má vyšší obsah bílkovin než smetanové jogurty, jeho konzistence však zůstává hustá, krémovitá, chuť je plná a jogurtová. Ovocný krémový jogurt s nízkým obsahem tuku splňuje požadavky na zdravou výživu. Mléko z okolních valašských farem po ošetření a přidání jogurtové kultury zraje v tanku. Uzrálý bílý jogurt a ovoce se pak plní v Mlékárně Valašské Meziříčí do kelímků.

 

Jogurt je tradiční fermentovaný výrobek pocházející z oblasti Balkánu. V roce 1905 objevil bulharský lékař Stamen Grigorov, že původcem přeměny mléka na jogurt je mikroorganismus Lactobacillus bulgaricus. Později bylo zjištěno, že se na této přeměně podílí také Streptococus thermophilus. Tak došlo k definování jogurtu jako nového druhu mléčného výrobku. Dnešní výroba jogurtu se v zásadě neliší od té, která byla známa již před stovkami let. Principem stále zůstává fermentace mléka přesně definovanými mikroorganismy. Podle definice jogurtu zakotvené v legislativě musí být ve výrobku, který je takto nazýván, přítomna živá jogurtová mikroflóra v přesně definovaném množství na konci data trvanlivosti jogurtu, a to nejméně 10 milionů zarodků/g. Důležitý je i tzv. symbiotický poměr obou mikroorganismů, který je 1:1, popř. 1:2, popř. 2:1. Tento požadavek je respektován všemi českými výrobci.

Zdroj: Jak poznáme kvalitu? Mléko a mléčné výrobky, Jiří Kopáček